Dini Gerçek Haber
SON DAKİKA

HİCRİ 1442. YILININ VE MUHARREM AYININ HAYIRLARA VESİLE OLSUN

Prygamberimizin Ahlakı Maddeler Halinde Mutlaka Okumanızı Tavsiye Ederim

Borçtan Kurtulmak İçin Dua

Diyanet Hutbe Bu Hafta

Diyanet Hutbe

Diyanet Haftanın Hutbesi

Gelişen teknoloji gençlere zarar veriyor

Kırmızı Et Tüketerek DNA’mızı yenilememiz mümkün

Diş etinde oluşan hastalıklara dikkat

Diyetle ilgili bilinmeyen 15 yanlış

Kuru meyveler sağlık deposu

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Yağmur Şiiri

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Google Reklam Kodu Nasıl Yapılır

Diyanet Hutbe

Günlük Yapılacak Örnek Dua

Diyanet Hutbe

VAKIF MEDENİYETİNDE RAMAZAN AYI” VAKIF HAFTASI KUTLU OLSUN

Diyanet Hutbe

 Gençlerin yeni gelir kapısı Youtube

İlahi İndirmek İstiyorum

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbeleri

“Engelli sorunlarının çözülmesi için sesimize kulak verin!”

Yakma Yarabbi sözleri

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

 Fethi Sekin Şehir Hastanesinde HPV semineri

Miraç Kandili

Gençlik Koordinatörü’nden “Biz bir aileyiz” programı

 Tunceli’de oy kullanma işlemi başladı

 Şampiyonluk maçında 5 gözaltı, 7 kırmızı kart

 İnsan kaçakçıları cankurtaran yeleği yetmeyince göçmenlere otomobil iç lastiği dağıtmış

 Başkent’te nişanlı komiser yardımcılarının tartışması ölümle bitti

 THY Euroleague: Olimpia Milano: 90 – Fenerbahçe: 104

Ziraat Türkiye Kupası Yarı Final maçları programı açıklandı

Diyanet Hutbe

Şarköy’de kitap okuma yarışması düzenlendi

 Ömer Ali Şahiner yine sakatlandı

İYİ Parti’den 300 kişilik grup Cumhur İttifakı’na katıldı

Lise Öğrencileri Arasında Şiir Okuma Yarışması’

Mersin’den Irak’a çilek ihracatı başladı

ÖĞRETİMDE NELERİ VERMELİYİZ?

ÖĞRETİMDE NELERİ VERMELİYİZ?

ÖĞRETİMDE NELERİ VERMELİYİZ?

1. Hedef gösterilmelidir.
En üstün hedef, Allah Teâlâ’nın rızasıdır. Zira insan, hedefini ne kadar üstün tutarsa o derece yücelir. Allah Teâlâ’nın rızası nihâî hedeftir. Bu nihâî hedefe dünyevî ve uhrevî ara hedeflerle ulaşılır. Dünyevî ara hedefler; müslümanlara ve insanlara faydalı olmak, faydalı eserler ortaya koymak ve yeryüzünü imar etmektir. Uhrevî hedefler; şahsın, ailenin, kurumların, toplumun, İslâm dünyasının ve bütün insanlığın İslamlaşmasıdır. Allah Teâlâ’yı yani rızasını kazanmak her şeyi kazanmak, Allah Teâlâ’yı kaybetmek ise her şeyi kaybetmek demektir. Allah Teâlâ’nın rızası; razı olduğu yol, razı olduğu tarz ve razı olduğu zat ile kazanılır. Allah Teâlâ’nın razı olduğu yol, sırat-ı müstakîm olan İslâm’ın itikatta İslâm akîdesinin ana gövdesini oluşturan Ehl-i Sünnet akîdesini, amelde İslâm Fıkhının belirlediği yoldur. Razı olduğu zat ise Hz. Peygamber (s.a.s.)’dir. Razı olduğu tarz, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in izlenmesi ve örnek alınması demek olan Sünnet’tir.
Dünyevî ve uhrevî hedefler, nihâî hedef olan Allah Teâlâ’nın rıza hedefine götürürse Allah Teâlâ’nın rızasından sayılır, götürmezse engelden sayılır. Bunun ölçüsü, dünyevî ve uhrevî hedefler ele geçirilirken Allah Teâlâ’nın çizdiği helal ve haramların gözetilip gözetilmemesidir.
Hedefe ulaşmak için önce temel prensiplerin öğretilmesi gerekir. Önce dinin temeli, Usûliddîn dediğimiz İslâm akîdesinin ana gövdesini oluşturan Ehl-i Sünnet akidesi öğretilmelidir. Sonra diğer ilimlerin usûlleri öğretilmelidir. Amelî konuların usulü, Usûl-i Fıkıhdır. Zira Usûliddîn ve Usûl-i Fıkhı bilmeyenin ilmine itibar edilmez. Çünkü vusûl usûl iledir. Dinî ve dünyevî ilimlerin usûlleri öğretilmeden o ilimlerde hedefe ulaşmak mümkün değildir. Bir müslümana lazım olan; iman, ibadet, ahlâk ve ahkâm/hükümlerle ilgili bilgiler mutlaka öğretilmelidir. Önce farz-ı ayn sonra farz-ı kifâye olan ilimler öğretilmelidir. Önce tabi olmak için Hakkı, sonra da korunmak için bâtılı ve şerri bilmek gerekir. Zira şerri bilmeyen şerre düşebilir.
2. “Örnek İnsan” öğretilmelidir.
Mutlak örnek Hz. Peygamber (s.a.s.)’dir. Diğer örnekler mutlak örneğe uyduğu müddetçe örneklikleri devam eder. Diğer örnekler; Peygamberlerden sonra sıddîklar, şehidler ve sâlihlerdir. Her sahanın örneklerini ve o örnekleri izlemenin gerektiği bildirilmelidir. Zira her gün, her namazda ve her rekâtta Fâtihada, “kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna (hidâyet eyle)” diye okuyoruz. Örnek insanların; hayatları, özellikleri, fikirleri, eserleri, farklılıkları, tesirleri, talebeleri, menkıbeleri ve alınacak dersler öğretilmelidir. Zira hâyrlı olan öğrenilirse hâyra özenti duyulur. Çünkü bilgi ilgiyi, ilgi sevgiyi, sevgi ameli doğurur.
3. İslâm kardeşliği öğretilmelidir.
Birbirlerine karşı vazifeler; selam, davete icabet, nasihatleşmek, hapşırana yerhamükallah demek, hastayı ziyaret, cenazeyi teşyi gibi, kardeşliği bozan şeyler; sövmek, gıybet, tenkit, su-i zan, nemime, iftira, yalan ve kardeşliği sağlayan şeyler; hediyeleşmek, selamlaşmak, hatırını sormak, derdiyle ilgilenmek, faydalı olmak, affetmek gibi şeyler öğretilmelidir. Bu konuda yazılmış seçme eserler ders olarak okunmalıdır.
4. Lehde ve aleyhde olan; fikir, hareket ve guruplar tanıtılmalıdır.
İslâm’ı, diğerlerinden ayıran net farklılıkları, Ehl-i Sünnet’i, belli-başlı konularını anlatmak, böylece ölçüyü vermek, küfür ve şirk konusunu, tevhîd konusunu doğru, delilli ve kolay bir şekilde, İslâm’ın en bariz özellikleri, diğer sapık fırkalardan ayıran farklılıkları, çağdaş fikir akımlarının tahlili ve İslâm Düşüncesinin bunlara verdiği cevabı öğretilmelidir. Önce ölçüyü kavratmak gerekir. Çünkü ölçüyü kavrayan daima gelişir ölçüyü kavramayan daima değişir. Ölçüyü kavramaktan maksat ölçüye uymaktır. Ölçüye uyarsak manen gelişiriz, ölçüye uymazsak şeytan bizi nefsimiz vasıtasıyla her gün bir şekle girmemizi sağlar. Bu da düşmanın işine yarar, dünya ve âhiret zarar ederiz.
5. İslâm’a davet dersleri okutulmalıdır.
İslam’a davetle ilgili yazılmış eserler tahlil edilerek okutulmalıdır. Bu konuda önce İslâm’ın temel özelliği; genel hatlarıyla özellikle icma olan konular, sonra batıl sistemlerin temel özellikleri, yanlış sistemler genel hatlarıyla öğretilmelidir. Zamanın hali ve zamandaki insanlara tesir eden fikirler, huylar ve güçler tanıtılmalıdır. İnsanlara nasıl tebliğ edileceği, Müslümanlara nasıl nasihatte bulunacağı Hz. Peygamber örnek alınarak öğretilmelidir.
6. Ne idik, ne olduk ve ne olmalıyız sorusuna cevap olabilecek bilgi genel hatlarıyla öğretilmelidir.
Önce Müslüman olarak İslam tarihi, sonra millet olarak kendi tarihimiz; İslâm’a giriş ve yükselme dönemleri, çöküş sebepleri ve nasıl ayağa kalkılacağı öğretilmelidir. Çünkü düştüğünü idrak eden ayağa kalkmanın gerekliliğini hissedebilir.
7. Kabiliyetine uygun olan meslekte uzmanlaşmanın yolları öğretilmelidir.
Bu konuda Müslümana gerekli olan, önce mesleği ile ilgili İslâm Fıkhındaki hükümleri, sonra mesleğinde ehil olmanın şartlarını bilmektir.
İmam ZeynelÂbıdiyn Düzcevî 25 Zilhicce 1439/05 Eylül 2018 Çarşamba

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
film izle