Dini Gerçek Haber
SON DAKİKA

HİCRİ 1442. YILININ VE MUHARREM AYININ HAYIRLARA VESİLE OLSUN

Prygamberimizin Ahlakı Maddeler Halinde Mutlaka Okumanızı Tavsiye Ederim

Borçtan Kurtulmak İçin Dua

Diyanet Hutbe Bu Hafta

Diyanet Hutbe

Diyanet Haftanın Hutbesi

Gelişen teknoloji gençlere zarar veriyor

Kırmızı Et Tüketerek DNA’mızı yenilememiz mümkün

Diş etinde oluşan hastalıklara dikkat

Diyetle ilgili bilinmeyen 15 yanlış

Kuru meyveler sağlık deposu

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Yağmur Şiiri

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

Google Reklam Kodu Nasıl Yapılır

Diyanet Hutbe

Günlük Yapılacak Örnek Dua

Diyanet Hutbe

VAKIF MEDENİYETİNDE RAMAZAN AYI” VAKIF HAFTASI KUTLU OLSUN

Diyanet Hutbe

 Gençlerin yeni gelir kapısı Youtube

İlahi İndirmek İstiyorum

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbeleri

“Engelli sorunlarının çözülmesi için sesimize kulak verin!”

Yakma Yarabbi sözleri

Diyanet Hutbe

Diyanet Hutbe

 Fethi Sekin Şehir Hastanesinde HPV semineri

Miraç Kandili

Gençlik Koordinatörü’nden “Biz bir aileyiz” programı

 Tunceli’de oy kullanma işlemi başladı

 Şampiyonluk maçında 5 gözaltı, 7 kırmızı kart

 İnsan kaçakçıları cankurtaran yeleği yetmeyince göçmenlere otomobil iç lastiği dağıtmış

 Başkent’te nişanlı komiser yardımcılarının tartışması ölümle bitti

 THY Euroleague: Olimpia Milano: 90 – Fenerbahçe: 104

Ziraat Türkiye Kupası Yarı Final maçları programı açıklandı

Diyanet Hutbe

Şarköy’de kitap okuma yarışması düzenlendi

 Ömer Ali Şahiner yine sakatlandı

İYİ Parti’den 300 kişilik grup Cumhur İttifakı’na katıldı

Lise Öğrencileri Arasında Şiir Okuma Yarışması’

Mersin’den Irak’a çilek ihracatı başladı

BEHLÜL DANA Hz’in HAYATI

BEHLÜL DANA Hz’in HAYATI

BEHLÜL-İ  DANA Hz’in HAYATI

 

Halife Harun Reşid Zamanında Yaşayan Allah Aşıkı Veli Bir Zat .

Asıl İsmi Ebu Vüheyb Bin Ömer Sayrafi dir.

Doğum Tarihi Kesin Olarak Bilinmemektedir.

Kufeli Olduğu Halde BağdattaYaşamış Ve 190 (M.805 )Vefat Etmiştir.

Harun Reşid’in Kardeşi Olduğuna Dair Rivayetler Varsada Bunların Aslı Yoktur. Ders Alınması Gereken Hikmetli Sözleri Vardır.Harun Reşide Nasihatler Verirdi.

Behlül-i Dana ;Eymen Bin Nabil ,Amr Bin Dinar ve Asım Bin Ebi’n -Necid ‘den Hadisi Şerif Öğrenmiştir .

Bir Toplantıda Haru n Reşid Kendisiyle Buluştu. Harun Reşid ,Ona , Çok Zamadır Senine Görüşmek İstiyordum  Deyince ,Behlül “Ben Öyle Arzu Duymadım ” Diye Cevap Verdi. Buna Rağmen Harun Reşid Kendisinden Yine Nasihat İstedi.”Ne Nasihatii İstiyorsun ? Şu Saraya Bak ,Birde Kabirlere Bak ! Bunlardan İbret Almayan ,Nasihat Almayan Nereden Alır.!Halin Ne Olacak ,Ey Müminlerin Emiri ,Yarın Cenabı Hakkın Huzuruna Çıkacaksın .Büyük Küçük Yaptığın Herşeyden Sual Oluncaksın .Bunlara Nasıl Cevap Vereceksin İyi Düşün !
Bu Hesap Zamanında Aç Ve Susuz Olacaksın ,Çıplak Olacaksın.Orada Bulunanlar Sana Bakıp Gülecekler .Perişan Halin Orada Meydana Çıkacak ,Başka Nasihati Ne Yapacaksın.”Dedi. Adaleti İle Meşhur Olan Harun Reşid Onun Nasihatlerinden Çok İstifade Etmiştir.

Birgün Halka Doğru Yolu Göstermek İçin Söylediği Sözlerden Rahatsız Olanlar,Harun Reşit’e Gidip “Sultanım ,Bizim Yaptıklarımızın Ona Ne Zararı Var Bizi Kendi Halimize Bıraksın.Sonra Her Koyun Kendi Bacağından Asılır”Gibi Sözlerle Şikayet Ettiler.

Bunu Üzerine Harun Reşid ,Behlül-i Danayı Çağırtıp ,Halkın İsteğini Bildirdi.Behlül-i Dana Hiç Sesini Çıkarmadan Sarayı Terk Etti.Birkaç Koyun Alıp Kesti,Bacaklarından Mahallenin Köşe Başlarına Astı.Bunu Gören Halk Gülerek ,”Deliden Başka Ne Beklenir ,Yaptığı İşler Hep Böyle Zaten”Diyorlardı.Aradan Günler Geçtikçe ,Asılan Hayvanlar Kokuyor Bundan İse Bütün Mahalle Zarar Görüyordu Kokudan Durulmaz Hale Gelince ,Aynı Kişiler Harun Reşit’e Gidip Durumu Anlattılar .Behlül-i Danayı Çağırtıp ,Sorduğunda “Bir Kötünün Herkese Zararı Olduğunu Herhalde Anladılar.Ben Birşey Yapmadım ,Her Koyunun Kendi Baxcağından Asıldığını Onlara Gösterdim.”Diye Cevap Verdi.

Hasan Bin Sehl Anlatıyor: Bir Gün Çocuklar ,Hz Behlül-ü Dana Hz’ne Taş Atmaya Başladılar.Taşın Birisi Vucudunu Kanatınca ,”Ey Çocuklar !Ben Allahü Tealaya Tevekkül Ettim .O Elbette Bana Kafidir .One Güzel Vekildir .Ancak Allahü  Tealaya Yaklaşmak İnsana Rahatlık Verir ,İnsanlara Eza Ve Cefa Yapanlar Hiç Merhametli OLurmu” dedi Ben dayanamadım” Ey Behlül ,Çocuklar sana taşla vuruyorlar ,sen onlara merhamet ediyorsun.Bu nsaıl iştir “dedim .O da ,”Sus ! Alahü Tela ,benim üzüntü ve acımı ,onların da sevincinin çokluüğunu elbet biliyor .Umulurki ,bazımızı ,bazımıza bağışlar”Buyurdu.

Adamın Birisi Namaz Kılmaz ,diğer ibadetleri yapmaz her gece yatarken “Ya Rabbi ! Bana Cennetini ver! diye dua ederdi .Bir gece aynı şekilde yattı.Geç vakitte ,damdan bir tıkırtı geldiğini hissederek uyandı.Hemen çıkıp “Kimsin ,orada ne arıyorsun ? dedi .Damda bulunan Behlül-i Dana Hz idi .ve Devem kayboldu da onu arıyorum “dedi .Ev sahibi “Hiç mümkünmüdür ki ,kaybolan deve damda olsun.bu akılsızlık değil mi dedi.Bunun üzerine Behül-i Dana  Hz  “Senin hiç ibadet etmemen ve sonra da Allahü Tealadan Cenneti istemen daha akılsızlık değilmi “buyurdular .Ev sahibi Ozaman Kendisine verilen nasihati anladı ve tevbe etti ibadetlerini aksatmadan yapmaya başladı.Abdullah Bin Mihrandan Rivayet Edilmiştir:Harun Reşid Hacca Gitmiş Dönüşünde bir müddet kufede istrahat etmiş .daha sonra yola koyulacağı zaman her kendisini yolcu etmek için yola çıkmış .Behül Hz de çıkmış .Çocuklar onunla beraber oynayıp eğlenmişler .tam o sırada harun’un develer üzüerşnde muhteşem kafilesi gözükmüş .çocuklar da behlülü bırakıp ve onun seyrine koyulmuşlar tam Harun ‘un geldiği sırada Behlül Yüksek sesle:”Ey harun ! Diye Seslenmiş Harun,yüzünden perdeyi kaldırarak “Buyur Behlül ,ne istiyorsun Demiş Behlül-i Dana Hz “Ey müminlerin Emiri! Eymen bin Nail ,Kudame bin Abdülamir den bize Şöyle haber verdi dedi ki Ben Resul-i Ekrem ‘i Arafat’tan dönüşte görmüştüm .Kızıl bir deveye binmişti .yanında kimse dövülmediği gibi ,kimsede kovulmazdı.

“Yol verin ,yol verin “diyen münadileri de yoktu .sen bu usule riayet eyle .Bilmiş ol ki ;Tevazu ile ile yolculuk etmen ,kibir ile seyahatinden hayırlıdır.”

“Bağdat ve etrafını nurlandırp aydınlatacak hediyeler götürüyor musun édedi .Halife ,”Bu Hediyeler nasıl Olur “?

deyince Behlül hz insanlara Allahü tealanın sevgisini ,Ondan Korkmayı ,onlara örnek olacak şekilde hal ve haraketler ,onlar hakkında temiz ve güzel düşüncelere sahip olmak en güzel hediyedir.Bunu dinleyen Harun Reşid ağlayarak ” E y Behlül ,Biraz daha anlat dedi.Behlül-i Dana Hz MMemleketin Bir Köşesinde bir mazlum zulme uğrasa sende memleketin diğer köşesinde bile olsan,Allahü Teala bunun Heabını senden soracak .Allahü Teala Buyuruyor ki ;”Şüphesiz ki iyiler naim cennetindedir.Kötüler ise Cehennemdedir.(İnfitar 13-14 )Ahirette ,Cennet Veya Cehennemden Başka gidilecek üçüncü bir yer yoktur.

O Halde hazırlığını buna göre yap “dedi.Halife ,”Amellerimiz hakkında ne dersiniz.? diye sordu.Behlül-i Dana Hz “Allahü Teala ‘dan korkarak ve emrettiğine uygun olarak yapılan amel makbuldür”buyurunca ,Halife ,”Peygamber Efendimizle ,Akrabalık olarak yakınlığımız hakkında ne dersiniz? “diye sorunca ,Behlül ,”Peygamber efendimize (s a v) Akrabalıktan ziyade Bildirdiği Hükümlere Bağlılıkda yakın olmak mühimdir “dedi.

Halife ,Peygamberimizin ( s a v)  Şefeatine Kavuşacakmıyız ? Deyince Behlül-i Dana Hz “Onu Allahü Teala Hz Bilir “Buyurdu. Halife ,”Nasl Yaşayalım ? dedi.

Behlül-i Dana Hz “Allahtan Kork .Her Halinde Muhammed ( s a v) in Sünnetine Tabi Ol Buyurdu.Bu Durumda En Karlı Yolu Seçmişsin Demektir” dedi.Halife “Çok Güzel Söylüyorsun ,şu hediyemi kabul et “dedi Behlül-i Dana Hz de “Onu Kimden Aldınsa Ona Ver.Dünyadaki Sahipleri yakana yapışmadanönce ,verenin yoluna harca .Bunu burada yap .Ahirete kalırasa onlara bşrşey bulup veremezsin ,razı edemezsin diye cevap verdi .Parayı almayınca Harun Reşid:”Para borcun varsa ödeyelim “dedi .Behlül-i Dana Hz “Kufede birçok ilim sahiplerivardır .Borç ile borcun ödenmeyeceğine ittifak etmişler “dedi.

Harun Reşid “Bir İhtiyacını Temin Edelim “deyince  Behlül-i Dana Hz “Allahü Teala senin Rabbin Olduğu gibi ,benimde Rabbimdir.Seni Hatırlayıp beni unutması muhaldşr”burudu.HAarun Reşd Bu Sözleri İşitnce Ağladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
film izle